USG brzucha – jakie ma zalety to badanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ultradźwięki to diagnostyczne badanie obrazowe, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów ciała. Może być stosowany do badania narządów wewnętrznych i struktur ciała, takich jak naczynia krwionośne, guzy wewnętrzne i torbiele, problemy z sercem i obrzęk brzucha.

USG jest bezbolesne i nieinwazyjne. Zazwyczaj jest wykonywane w gabinecie lekarskim lub centrum ambulatoryjnym przez specjalnie wyszkolonego sonografa. Badanie może trwać 10 minut lub mniej.

Zalety ultradźwięków obejmują:

Brak narażenia na promieniowanie 

Ultradźwięki wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości zamiast promieniowania rentgenowskiego do tworzenia obrazów, więc nie ma narażenia na promieniowanie (co czyni je bezpieczniejszym niż tomografia komputerowa).

Mniej kosztowne niż inne rodzaje badań obrazowych (np. tomografia komputerowa)

Ultradźwięki są często tańsze niż inne rodzaje badań obrazowych, ponieważ wykorzystują mniejsze dawki promieniowania niż tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Mniej inwazyjne niż inne rodzaje badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny 

Ponieważ nie ma potrzeby wstrzykiwania barwnika kontrastowego do żyły przed zabiegiem (większość osób nie będzie potrzebowała znieczulenia).

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o tym badaniu, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://imedica.com.pl/usg-jamy-brzusznej/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*