Wakacje kojarzą się przede wszystkim z wypoczynkiem, najczęściej w formie rodzinnego wyjazdu na urlop. Wiele osób decyduje się by ruszać w takie podróże samochodem, gdyż pozwala to na wyruszenie spod samego domu i dojechanie wprost do miejsca docelowego. Dodatkowo zyskujemy komfortowy środek transportu w samym miejscu pobytu. By bezpiecznie pokonać taką trasę trzeba poczynić jednak odpowiednie przygotowania – dotyczące pojazdu, ale nie tylko. O co koniecznie zadbać?
Podstawową kwestią względem bezpieczeństwa w trakcie dłuższej podróży samochodem jest sam stan pojazdu oraz jego wyposażenie. Oczywiście osoby nie specjalizujące się w motoryzacji nie dokonają przeglądu sami, lecz pewne podstawowe aspekty powinien zweryfikować sam kierowca. Na pewno może on sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych: oleju, płynu w chłodnicy i do spryskiwaczy. Z pomocą drugiej osoby można też zweryfikować czy wszystkie elementy oświetlenia są sprawne. Nie zaszkodzi zabrać także ze sobą zapasowych żarówek, gdyby któraś przestała działać już w trakcie wyjazdu.
Niezwykle istotne jest wymagane prawem wyposażenie i trzeba mieć na uwadze to, iż jadąc za granicę wymagania te mogą być odmienne niż w kraju. Z pewnością warto mieć ze sobą apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy i kamizelki odblaskowe – z uwzględnieniem tego, że w wybranych państwach kamizelek musi być tyle, ilu jest pasażerów w pojeździe. Te elementy nie tylko mogą się okazać bardzo przydatne, ale pozwolą uniknąć wysokiego mandatu, jeżeli zatrzyma nas policja. Kierowcy decydujący się na opony sezonowe muszą również upewnić się czy wymienili ogumienie na to przeznaczone do jazdy latem. Wariant zimowy będzie nie tylko droższy w eksploatacji (zwiększy spalanie paliwa), ale i będzie zagrażać bezpieczeństwu, gdyż droga hamowania będzie dłuższa niż przy oponach letnich.
Jeśli nasza trasa obejmuje większą drogę, w odległy rejon kraju lub tym bardziej do innego państwa, to właściwie konieczne będzie odwiedzenie mechanika, by zweryfikował on stan techniczny pojazdu. Podczas takiej kontroli sprawdzi on stan zawieszenia czy sprawność hamulców. W przypadku podróży do ciepłych krajów lepiej żeby skontrolował też stan klimatyzacji, gdyż niesprawna wentylacja może przemienić jazdę samochodem w prawdziwy koszmar. Bardzo ważne jest również zweryfikowanie stanu ogumienia, a więc bieżnika i samego ciśnienia. Przy takich podróżach dobrze jest zaopatrzyć auto w opony producenta Nexen lub innej renomowanej marki, co pozwoli zyskać absolutną pewność, iż pojazd jest w pełni gotowy do wymagającej trasy.
Częstym błędem przy pierwszych wyprawach zagranicznych jest zaniechanie przez kierującego sprawdzenia tego jak prezentują się wymogi formalne w danym kraju. Dotyczy to nie tylko wyposażenia, ale też dokumentów, gdyż poza prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym i ważnym ubezpieczeniem, w niektórych państwach do wjazdu może być potrzebna zielona karta. Nie zaszkodzi także upewnić się czy nasze ubezpieczenie AC obejmuje ewentualną pomoc drogową poza granicami kraju, a jeśli jest inaczej to należy dokupić odpowiedni pakiet, gdyż w przeciwnym razie można wpędzić się w astronomiczne wręcz koszty dotyczące choćby wynajęcia lawety. Przed podróżą sprawdźmy też obowiązujące w innych państwach przepisy oraz znaki drogowe, które mogą odbiegać od tych krajowych.
Jeśli mamy absolutną pewność odnośnie stanu naszego samochodu to można się zabierać do bardziej bezpośrednich kwestii dotyczących wyprawy, a więc przede wszystkim bagażu. To jak umieści się pakunki w aucie jest niezwykle ważne – w bagażniku najcięższe rzeczy powinny się znajdować na dole i jak najdalej od klapy. W samej kabinie ekwipunek nie może być umieszczony luzem ani powyżej wysokości tylnej kanapy.
Stanowczo nie można zaniechać tego punktu, gdyż niezabezpieczona przestrzeń może zagrozić zdrowiu pasażerów, jeżeli jakaś torba czy walizka obsunie się i uderzy którąkolwiek z osób. Wreszcie sam kierowca musi być odpowiedzialny i przygotować się do podróży. Obejmuje to solidne wyspanie się przed początkiem trasy oraz odpowiednie jej zaplanowanie, włącznie z postojami, by nie przemieszczać się w zbyt długich odcinkach bez odpoczynku.