Co to są maszyny CNC?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

XXI wiek przyniósł wiele rozwiązań technologicznych pozwalających wykonywać pracę mniejszym nakładem sił, dużo szybciej i dokładniej. Wyraźnie widać to w m.in. branży blacharskiej, gdzie po zastosowaniu nowoczesnej metody obróbki CNC osiągnięto powtarzalność i precyzję cięć różnego rodzaju materiałów. Komputer w porównaniu do człowieka jest w stanie powielać schematy niezliczoną ilość razy, bez popełniania błędów.

Obróbka CNC – zalety

Maszyny CNC (Computer Numerical Control) są to urządzenia wyposażone w mikrokomputer, sterowane numerycznie, pozwalające wyciąć z idealną precyzją dowolny kształt. Podstawowym etapem jest wykonanie projektu na specjalnie do tego stworzonym oprogramowaniu. Dalsze prace wykonywane są automatycznie. Pracownik ma za zadanie tylko nadzorować urządzenie. Są 3 metody cięcia technologią CNC: cięcie laserem CNC, plazmą CNC oraz strumieniem wody CNC.

O wyborze decyduje rodzaj obrabianego materiału. Cięcie blachy najlepiej wykonać laserem. Można uzyskać skomplikowane, drobne kształty, niemożliwe do wykonania przy użyciu tradycyjnych metod. Każdy kawałek blachy można wykorzystać w znaczny sposób zmniejszając ilość powstałych odpadów. Powierzchnia cięcia jest gładka i czysta, dzięki czemu nie zachodzi potrzeba dodatkowego wykańczania krawędzi.

Maszyny są drogie i zajmują dużo miejsca. Na szczęście powstaje coraz więcej firm w Polsce, gdzie za przystępną cenę są oferowane usługi CNC. Można liczyć na fachową pomoc specjalistów w tworzeniu projektów i doboru odpowiedniej metody cięcia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*