Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda na rowerze to niezwykle ważna umiejętność, która przydaje się przez całe życie. Rower doskonale bowiem wyrabia kondycję, poprawia samopoczucie i zdrowie, a także pozwala nam stosunkowo szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce. Dlatego też już od najmłodszych lat warto zaszczepić w naszym dziecku miłość do roweru i nauczyć je prawidłowo oraz bezpiecznie użytkować ten sprzęt.

Przydatne wskazówki dla rodziców

Nauka jazdy na rowerze nie trwa pół godziny, ale zazwyczaj co najmniej kilkanaście dni. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnego podejścia naszego malucha, jego zdolności motorycznych i poziomu strachu. Niektóre dzieci potrzebują nieco więcej czasu, by przyzwyczaić się do jazdy. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Wybierzmy więc taką nawierzchnię, która będzie wystarczająco równa, ale jednocześnie niezbyt twarda (dlatego asfalt odpada). Istotna jest także stałe bycie przy dziecku, tak aby móc zareagować w sytuacji, gdy straci równowagę. Nasza obecność daje mu również poczucie pewności siebie oraz dodaje otuchy. Dobrym rozwiązaniem są rowerki biegowe dla dzieci od 1 roku, które pozwalają oswajać malucha z tym pojazdem już od najmłodszych lat i uczą go, jak utrzymywać równowagę. Mogą one posiadać dwa koła lub więcej.

Dla dziewczynek szczególnie polecanym sprzętem do nauki jazdy jest rowerek trójkołowy różowy, którego kolor zachęca młode damy do zabawy. Pamiętajmy o tym, że nauka jazdy powinna być przyjemnością, a nie przymusem, dlatego bądźmy cierpliwi i dopingujmy nasze dziecko. Krzyczenie na nie i irytowanie się z pewnością nie sprawi, że szybciej pojmie ono zasady dotyczące obsługi roweru.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*