Jak wyleczyć rany ?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niestety każda osoba narażona jest nawet w trakcie wykonywania codziennych czynności na urazy, drobne skaleczenia czy nawet groźniejsze uszkodzenia skóry prowadzące do powstania poważnych ran. Sporo osób też pada ofiarą wypadków, podczas których doznaje poważnych uszkodzeń ciała czy też musi mieć przeprowadzone operacje, po których zostaje rana i blizna. Jednak niezależnie od powstania rany każdy chce, aby wygoiła się jak najszybciej. Leczenie ran to długotrwały proces, jak zrobić to szybko?

Proces gojenia ran

Całkowite wygojenie rany może trwać długi czas, ale niezwykle ważne jest, aby rana była zawsze prawidłowo oczyszczona. Nawet drobne nacięcie palca np. kuchennym nożem trzeba zdezynfekować. Najlepiej jest to zrobić czystą wodą, solą fizjologiczną lub wodą utlenioną. Nigdy alkoholem, ponieważ może on dodatkowo podrażnić i przesuszyć skórę. Świeżą ranę najlepiej jest owinąć plastrem lub bandażem z gazą. Jednak trzeba pamiętać o tym, że rany najlepiej goją się w środowisku wilgotnym, a więc warto kupić odpowiedni preparat chroniący ranę przed bakteriami, ale też zapewniający jej optymalne warunki do gojenia.

Preparaty przyspieszające gojenie ran

Warto tutaj skorzystać na przykład z żelu z aloesu. Może to być żel z wnętrza zerwanego liścia, jeśli hodujemy tę roślinę, ale można też taki żel z powodzeniem kupić w aptece. Trzeba jednak sprawdzić co taki preparat zawiera w składzie. Im więcej aloesu np. żel 99% i mniej innych dodatków tym lepiej. Aloes nie tylko przyspiesza gojenie, ale też działa bakteriobójczo i nawilżająco. Jeśli rana jest poważna: głęboka lub duża na pewno warto kupić antybiotyk w maści, aby zapobiec pojawieniu się bakterii, które mogą tylko pogorszyć stan rany.

Artykuł napisany we współpracy z FGClinic – kliniką zajmującą się ozonoterapią oraz terapią witaminową.

Masz kaca? Wypróbuj nowoczesną metodę – kroplówkę na kaca!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*