Jakie efekty może przynieść rozmowa z psychologiem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla w swojej definicji zdrowia, iż jest to dobrostan zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Obie te składowe wzajemnie się przenikają i istotnie na siebie wpływają. Stąd też dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne co dbanie o zdrowie fizyczne. Zatem, jakie są wskazania do wizyty u psychologa? Kiedy konieczna jest pomoc lekarza psychiatry?

Wskazania do konsultacji psychologicznej

Zadaniem psychologa nie jest bezpośrednie rozwiązywanie problemów pacjenta a wysłuchanie go i wskazanie mu odpowiedniej drogi. Wskazaniem do konsultacji z nim są na przykład utrzymujący się zły nastrój, problemy z kontaktami z innymi ludźmi, brak akceptacji własnej osoby, czy też problemy w relacjach z partnerem, rodzicami, czy też dziećmi. Co warte jednak zaznaczenia, psycholog nie jest lekarzem i nie jest uprawniony do samodzielnego leczenia większości zaburzeń. Stąd też w wybranych przypadkach pacjent oprócz psychologa powinien również poszukać psychiatry. Z przykładową ofertą takiego specjalisty można się zapoznać na przykład na stronie internetowej https://psychomedic.pl/psychiatra-warszawa/.  

Dla wielu osób wizyta u psychologa, czy też psychiatry jest tematem tabu. Szczególnie dotyczy to ludzi starszych, którzy konsultacje takie traktują, jako powód do wstydu. Jest to duży błąd, gdyż nieleczone choroby psychiatryczne zazwyczaj postępują i prowadzą do niepełnosprawności. Na szczęście, z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa, jaką pomoc może przynieść profesjonalny psychiatra Katowice jako miasto ma w swoim obrębie wielu zaufanych przedstawicieli w tej dziedzinie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*