Wycena zabytkowego samochodu – co warto o niej wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wycena zabytkowych samochodów znacznie różni się od określenia stanu zwykłych pojazdów. Wymaga to dużej wiedzy motoryzacyjnej, której nie dadzą żadne szkolenia. Specjalistów w tym zakresie jest naprawdę niewielu. Co jeszcze warto wiedzieć o wycenienie zabytkowych samochodów?

Trudności przy wycenie zabytkowych samochodów 

Zabytkowe pojazdy ze względu na starsze części albo wiek są bardzo trudne do wyceny. W Polsce rynek takich samochodów jest bardzo ograniczony. Koszt rzeczoznawcy samochodowego w takich przypadkach musi być trochę wyższy. W naszym kraju nie brakuje jednak specjalistów z tego zakresu, którzy są po prostu pasjonatami starszych pojazdów. Niepotrzebne im krajowe katalogi notowań i analizy ilości transakcji rynkowych, bo nadrabiają to własną wiedzą.  

Od czego zależy wycena zabytkowego pojazdu? 

Wycena zabytkowych pojazdów to przede wszystkim ogólna ocena i przydzielenie do jednej z pięciu klas stanu. Polega ona między innymi na porównaniu z oryginalną specyfikacją i charakterystyką pojazdu. Wycena dotyczy też rzadkości występowania samochodu na rynku oraz kompletności wszystkich części. Wartość powinna być też dostosowana do kosztów utrzymania i renowacji, które bywają czasami bardzo kosztowne. Trzeba też uwzględnić historię pojazdu, a także jego indywidualne cechy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*